Malzeme

Malzeme

Malzeme

Müşterilerimizden aldığımız teknik çizimler ve örnekler ile talep edilen malzemeleri temin etmekteyiz.

Geniş tedarikçi ağımız sayesinde, istenen malzemeyi üretmek için en uygun tedarikçiyi seçiyoruz. Malzeme sertifikaları ve raporları ile malzeme kalitesini en iyi seviyede tutuyoruz. Müşterilerimize fiyat ve güven avantajı sağlıyoruz.

Tedarik ettiğimiz ana malzemeler şunlardır:

Fabrikasyon Malzemeler

 • Çubuk Malzemeler
 • Kare Malzemeler
 • Sac Malzemeler
 • Boru Malzemeler
 • Kaynaklı Parçalar
 • Ekstrüzyon Profiller
 • Paslanmaz malzemeler
 • Ms58 (pirinç malzemeler)
 • Teflon malzemeler
 • Alaşımlı malzeler

 

Mevcut Malzemeler

Alüminyum: AL5052 / AL6061 / AL6063 / AL6082 / AL7075, vb.

Pirinç ve Bakır: C11000 / C12000 / C36000 / C37700 / 3602/2604 / H59 / H62, vb.

Karbon Çelik: A105, SA182 Gr70, Q235 / Q345 / 1020 (C20) / 1025 (C25) / 1035 (C35) / 1045 (C45) vb.

Paslanmaz Çelik: SUS304 / SUS316L / SS201 / SS301 / SS3031 / 6MnR, vb.

Alaşımlı Çelik: Alaşım 59, F44 / F51 / F52 / F53 / F55 / F61, G35, Inconel 628/825, 904L, Monel, Hastelloy, vb.

Kalıp Çelik: 1.2510 / 1.2312 / 1.2316 / 1.1730, vb.

Plastik: ABS / Polikarbonat / Naylon / Delrin / HDPE / Polipropilen / Şeffaf Akrilik / PVC / Reçine / PE / PP / PS / POM, vb.

Diğer malzemeler: Döküm ve Dövme Parçalar ve Müşterinin isteği üzerine.

 

1. Alüminyum Alaşım

Malzeme

Açıklama

Alüminyum 5052/6061/6063/7075 vb.

En popüler işlenen metalimiz.Prototipler, askeri, yapısal, otomotiv ve havacılık uygulamaları için yaygın kullanılır. Kolay işlenmesiyle ve hafifliği ile tercih edilir. Sac metal uygulamalarında da kullanılır. korozyona dayanımı yüksektir. 

7075 daha sert ve daha yüksek mukavemetli alüminyum alaşımıdır.

2. Bronze, Pirinç ve Bakır Alaşımı

Malzeme

Açıklama

Bakır

Yaygın olarak bilinen malzeme, elektriksel iletkenliği mükemmeldir.

Copper 260 & C360 (Pirinç)

Oldukça zorlu bir pirinç. Radyatör bileşenleri ve yüksek derecede işlenebilir pirinç için harika. Dişliler, valfler, bağlantı parçaları ve vidalar için idealdir.

Bronz

Hafif hizmet uygulamaları için ve yataklamalarada bronz tercih edilir.. Kolay işlenebilir ve korozyona dayanıklıdır.

3. Paslanmaz Çelik ve Karbon Çelik

Malzeme

Açıklama

Paslanmaz çelik

CNC işlemede yaygın olarak kullanılır

Mükemmel darbe direnci

Kaynağa uygun yüksek çekme dayanımı

Mükemmel kimyasal korozyon direnci özellikleri

Karbon çelik

iyi korozyon direnci

İyi şekillendirme özellikleri. Kaynaklanabilir.

Uçak uygulamaları, Makine parçaları, Pompa ve valf parçaları, Mimari uygulamalar, Somunlar ve cıvatalar vb.

4. Titanyum İşlenmiş Metaller

Malzeme

Açıklama

Titanium Gr2 / Gr5 / Gr12

Yüksek Mukavemet, Düşük Ağırlık ve Yüksek termal iletkenlik. Otomotiv ve havacılık endüstrilerindeki uygulamalar için  mükemmeldir. Mükemmel korozyon direnci, kaynaklanabilirlik ve şekillendirilebilirlik. Madencilik endüstrilerinde en çok kullanılan titanyum.

 

DÖKÜM

Dökme Çelik

Çelik demir (Fe) ve karbon (C) alaşımıdır. Karbona  ek olarak, farklı oranlarda alaşım elementleri vardır. Çeliğin içerdiği elementlerin kimyasal bileşimi çeliğe farklı özellikler veren iç yapısını oluşturur. Çeliğe çeşitli alaşım elementleri (krom,nikel,molibden,vanadyum,tünüşten-volfram, v.b) eklenebildiğinden, iç yapısı çeşitli işlemlerle ( normalizasyon, vb.) kontrol edilir.

kullanım amacına göre çeliğin farklı özellikleri elde edilir.

 Çelik dökümün avantajları

Çok şekilli parçaların mukavemetli ve tek parça halde üretiminin sağlanması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Böylelikle şekillendirilmesi zor olan iş parçalarının üretimi mümkündür. 

Çelik dökümde dikkat edilmesi gereken gaz boşlukları, yüzey boşlukları için gereken tedbirler almaktayız.

Yüksek mukavemete sahip iş parçaları, armatürler için küçük parçalar, tarım makineleri ve Takım Tezgahları ,türbin gövdeleri, tren parçaları , Pres sütunları gibi birçok parçalar  çelik dökümlerden üretilir.

SFERO DÖKÜM

Sferö döküm veya küresel grafitli dökme demir, kendine özgü bir demir türüdür. Dökme demir kırılgandır. sfero grafit dökme demir (SGCI), diğer dökme demirlerin aksine daha sünektir. benzeri gri dökme demirlere (pik) göre %50 varan ağırlık tasarrufu sağlamaktadır. Dökme demirin iyi bilinen dökülebilirliği, işlenebilirliği, yükleme kapasitesi ve üretim özelliklerine ek olarak, SGCI çok çeşitli mukavemetlere, aşınma direncine, yorulma direncine, tokluğa ve süneklik özelliklerine sahiptir.

krank milleri, valfler, pompalar, dişliler, otomotiv parçaları, tarım ekipmanları ve borular gibi birçok alanda başarıyla kullanılmaktadır.

GRİ DÖKME DEMİR(lamel grafiti dökme demir)

Bu, bileşimindeki karbonun çoğunun katılaşmadan sonra serbest lamel (lamel-pul) grafit formunda bulunduğu bir dökme demir çeşididir Kırıldığı zaman, yüzeyi gri örünümündedir.. Bu yüzden gri dökme demir olarak isimlendirilir. Aynı zamanda lamel grafitli dökme demir ya da kır dökme demir olarak da adlandırılabilir.

Bu, bileşimindeki karbonun çoğunun katılaşmadan sonra serbest lamel (lamel-pul) grafit formunda bulunduğu bir dökme demir çeşididir. Kırıldığında yüzeyi isli gri renktedir. Grafit nedeniyle koyu renkli olan bu dökme demir, lamel grafit veya gri dökme demir ile dökme demir olarak adlandırılır.

Gri dökme demirin bileşiminde, ana elementi demirin yanı sıra karbon, silikon, manganez, fosfor ve kükürt bulunur. Bileşimindeki bu elementler genellikle ham demirden (dökme demir) gelir. Kükürt, gri dökme demirde istenmeyen bir elementtir. gri dökme demirlerin korozyon direnci ve çekme dayanımını artırmak amacıyla bileşimine nikel, bakır ve krom gibi elementler katılmaktadır..

Gri dökme demir, endüstrinin çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. . Gri dökme demirler makina ve otomotiv endüstrisinde kullanılır . bunlardda bir kaçına örnek erecek olursak fren balatası, debriyaj balatası, sıcaklıkta çalışan fırın parçaları, cam kalıpları, ergitme potaları, basınçlı veya basınçsız ortamlarda çalışan valf, flanş, bağlantı parçaları,  Motor silindirleri, tezgâh yatakları, döküm kalıpları

ALÜMİNYUM DÖKÜM

Kokil döküm, metal enjeksiyon kalıplama, kum döküm ve düşük basınçlı döküm gibi alüminyum döküm parçalarının üretimi için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler, üretilecek parçanın fiziksel özelliklerine, şekline, kalitesine ve üretim miktarına göre tercih edilir.

 • Alaşımları çelikten daha dayanıklıdır.
 • Paslanmaz, sararmaz ve dayanıklıdırlar.
 • Çelik, bakır ve pirinçten 3 kat daha hafiftir.
 • Yüksek iletkenliğe sahiptir.
 • Işığı mükemmel şekilde yansıtır.
 • Aynı kalitede yüksek miktarlarda üretilebilir.
 • Estetiktir ve herhangi bir renkte boyanabilir.
 • Yangın sırasında kıvılcım veya zehirli gazlar üretmez.
 • Soğuğa dayanıklıdır.
 • Tamamen geri dönüştürülebilir.
 • Üretimden tüketime çevre dostudur.
 • Tasarım esnekliği sonsuzdur.
 • Dekoratif ve taşıması kolaydır.

 

Dövme Malzemeler

lokalize basınç kuvvetleri kullanarak metalin şekillenmesini içeren bir üretim yöntemidir.

tarafımızdan tasarlanan ve üretilen, kalıplarda Darbeler çoğunlukla bir güç çekiciyle veya bir kalıp ile yapılır sıcak dövme parçalar Otomotiv endüstrisinde, savunma sanayinde, makine imalat sanayinde, inşaat ve tarım endüstrilerinde kullanılmaktadır.

Dövme işleminden sonra, müşteri ihtiyaçlarına göre, kalibrasyon, ısıl işlem , talaşlı imalat, çatlak kontrolü veya yüzey kaplama gibi işlemler de parçalara uygulanır.